Prozkoumat Prozkoumat

Podstata Sunseekeru

Podstatou firmy Sunseeker je snaha o vynikající kvalitu a zároveň odvaha neustále překonávat nové hranice.

Jen málo značek se může směle zařadit mezi nejlepší světové značky, a právě Sunseeker je jednou z nich. Ve světě má obrovskou moc a závazek neustále stanovovat nové standardy a srovnávací testy je součástí jeho úspěhu. Důvěra ve schopnost inovace a vytrvalou snahu o dokonalost nikdy nedovolí skončit na druhém místě.

Je to touha po dokonalosti, která prorazila značku Sunseeker na její vůdčí pozici na loďařském trhu - touha po dobrodružství, která se zrodila před více než 40 lety. Od té doby se nabídka stále zvětšuje, s každým novým přírůstkem se dostává něco speciálního na trh plný velké konkurence.

Dnes rozsáhlá dealerská síť pokrývá celou zeměkouli a přináší tak služby na světové úrovni pro světovou značku - značku, kterou žene touha po dokonalosti, ohodnotí ti, kteří sdílejí stejný sen.

Étos designu

Zrod jachet s přitažlivostí filmových hvězd, ze kterých jde hlava kolem jak v pohybu, tak v klidu, začíná na virtuálním rýsovacím prkně.

Pomocí Počítačem podporovaného navrhování a Počítačem řízené výroby (CAD/CAM) se linie na obrazovce a papíře stávají realitou díky vyspělé technologii a pokročilého inženýrství, nemluvě o přispění tradičními znalostmi lodního stavitelství, ztělesněné přesnou rukou, zkušeným okem, hoblíkem a podélnou hoblovkou.

CAD systém umožňuje návrhářům a lodním architektům libovolně manipulovat s liniemi a siluetami flybridge, přetvářet prostory, dokud nebude docílena optimální ergonomika, lze si pohrát s kvalitou světla, a dokonce experimentovat s texturou čalounění.

Přestože budování Sunseekeru začíná s technicky nejmodernějším infusně vakuovým formováním, jímž je pryskyřice vstřikována v přísně kotrolovaných podmínkách, vždy končí klasickým vyráběním nábytku a leštícími technikami.

Analýza CFD (Computational Fluid Dynamics) umožňuje návrhářům experimentovat s variacemi tvaru trupu, délkou, šířkou a ponorného úhlu před tím, než je samostatná forma vyrobena nebo jsou naprogramované pětiosé obráběcí stroje. Potom můžou stanovit plavbyschopnost, úspornost paliva a kvalitu jízdy, vyzkoušet různé hnací sestavy a pohonné jednotky několik měsíců před zahájením vlastní konstrukce.

Fáze návrhu je klíčová, nic není ponecháno náhodě. Udržením celkové váhy v mezích návrhu je zajištěno, že výkonnost každého Sunseekeru splňuje představy návrhářů, odolá vzdmutému moři bez nepříjemného chvění. Útlum hluku je již po dlouhá léta cílem Sunseekeru. Generace za generací je tišší a hladší než ta předešlá, a tím pokračuje nekončící hon za tou nejlepší účinností.

Výroba lodí Sunseeker

Návrh lodi a možnosti řízení jsou schváleny, interiéry navrženy, a nyní přichází do hry koordinace a schválení.

S přesností vojenské operace se výroba lodí Sunseeker spoléhá na načasování, komunikaci a odbornost. Jakmile je trup zformovaný a připravený pro vybavení, je hned každá jednotlivá součást navržena pro výrobu a tento postup je nahráván na hlavní IT systém Sunseekeru.

Přesnost ve výrobě je díky technologiím CAD/CAM a spočívá v tom, že každá součást přesně sedí ke své sousední součásti, dokonce mohou být vyráběny v továrnách nebo dílnách stovky mil daleko. Když je ten nejmenší kousek elektrické instalace zapuštěný za překážkovým panelem, groove bude určen nejdřívějšími návrhovými plány naprogramovanými do CAM a bude vyžadováno frézování v nulové toleranci.

V technologickém centru vysoce schopná pracovní síla řemeslníků, pokrývající disciplíny zahrnující truhlařinu, umělecké truhlářství, strojařství, čalounění, kovodělnou práci, elektroniku a skládá se z vrstvení produktů, testů a dokončuje ručně údržby lodí používaných jen ty nejkvalitnější materiály.

V loděnicích jsou předepsané vrstvy a tkaniny skleněného a uhlíkového vlákna, které zkušení laminátoři ručně aplikují pryskyřicí v interiéru trupu, přičemž vzniká taková kvalita konstrukce, kterou by žádný stroj nezvládl okopírovat. Proces konstrukce interiéru poté pokračuje metodickým způsobem, od páchnoucích nádrží až po anténu radiopříjmače, která je hodně vysoko, poté od přídi až k zádi pro zajištění, aby nebyla dokončená část špinavá nebo poškrábaná, jakmile jsou lesklé paluby a vybavení instalované a ručně vyleštěné.

Při konstruování se každou hodinu vše protokoluje, sleduje a analyzuje, aby se docílilo co největší kvality a účinnosti. Neustále probíhá komunikace a spolupráce mezi vedoucími týmu, projektanty výroby a návrháři, aby se zajistilo, že každá jednotlivá akce spojená s konstrukcí je právě poprvé a navždy.

Při výrobním procesu je velmi důležité načasování, ale je to o komunikaci. A to ještě víc, když se domníváte, že pokud něco chybělo, bylo to špatné, nebo to nelícovalo, na konstrukci, která je více jak 40 stop (cca 12 m) vysoká, 120 stop (cca 36,5 m) dlouhá a váží více jak 190 tun, jakékoli zpoždění či odložení by mělo vážné následky. Nemůžete ji prostě jen odsunout na stranu a nechat posílat další. Denní konference zahrnující všechny týmy a disciplíny poskytují forum na sledování překážek dlouho před tím, než se vyskytne problém, proto se tomu musí zabránit.

Představte si konstrukční materiály a mix trhů, po kterých se požaduje budování moderních mnohapodlažních luxusních apartmá a vaše představa bude podobná té z dnešní loděnice Sunseeker. Výjimkou je, že luxusní apartmá, jako má Sunseeker, může být schopné dosáhnout 50 uzlů (25,722 m/s) na otevřeném moři. Vrchol žebříčku obchodních značek při stálém návalu dodávky motorů bude také znám, od kuchyňských spotřebičů po audio-visuální systémy, koberce, skleničky a nádobí.

Dát všechny tyto části dohromady vyžaduje opravdového týmového ducha.

Když je konstruce a dekorace hotova, nakonec přichází na řadu testování a předávací plošina. Moře kolem přístavu města Poole, jedním z největších přírodních přístavů na světě, nabízí velké množství proudů, větrů, vln a dalších podmínek, kde se lodě nejvíce využívají. Je to ideální zkušební terén pro světově nejlepší motorové jachty. Jachty se dopravují do určených přístavů po zemi nebo po moři. Z 99% produkce Sunseekeru určené pro zámořské trhy má lodní přeprava přiřazený logistický tým, aby se zaručilo, že bude každá loď dopravena v původním stavu a plně funkční.

Větší jachty jako je majitelská s vybranou posádkou jsou vítány do loděnice stejně tak, jako 4 týdny ještě před závěrečnou předávkou k obeznámení a technické poradě, během které žijí v zahraničí. Podle MCA nařízení mají podrobný manuál a specifikace konstrukce v každé lodi vybavené. Finální zkoušky nebo poslední úpravy ve vybavení, které požaduje majitel, jsou také prodiskutovány a jsou vykonány během této doby a všechny lodní systémy jsou znovu zcela otestovány.

Další Sunseeker se řítí do vln, pyšně nosící své jméno a svoje britské dědictví.